İdrar Yolu Enfeksiyonu  Tedavisi Ankara

  İdrar yolu enfeksiyonu, kadınlarda en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Genellikle bakteri kaynaklı olan bu iltihap hem alt hem de üst idrar yollarında görülebilir. Alt idrar yolundaki enfeksiyonun tedavisi daha kolaydır ve genellikle kendiliğinden geçer. Ancak böbrekleri ve üreter kanalını saran iltihaplar daha tehlikelidir. Uygun yöntemlerle tedavi edilmediğinde ise kendiliğinden geçmesi zordur. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi Ankara işleminde en önemli nokta bol su tüketmek ve sıvı atarak, bakterileri de vücuttan uzaklaştırmaktır. Yazımızın devamında idrar yolu enfeksiyonu hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ankara idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi için ise Dr. Arzu Akgül ile iletişime geçebilirsiniz.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

  İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarına ulaşan bakterilerin neden olduğu enfeksiyon hastalığıdır. Her kadın zaman zaman idrar yolu enfeksiyonu yaşayabilir. Özellikle vajinal bölgenin temizliğine dikkat edilmediği, az sıvı tüketildiği durumlarda risk artar. Enfeksiyonun bulunduğu bölgeye göre rahatsızlığı 2 başlık altında inceleyebiliriz:

  • Sistit (Alt idrar yolu iltihabı): Mesane ve üretrada görülen iltihaptır. Kadınlarda en sık görülen enfeksiyon türüdür. Genellikle daha kısa sürede iyileşir. Çoğu zaman bol sıvı tüketmek ve istirahat yeterli olmaktadır.
  • Üst idrar yolu iltihabı: Böbrekleri mesaneye bağlayan üreter kanalında oluşan iltihaplardır. Üst idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediğinde “piyelonefrit” adını verdiğimiz, böbrek iltihabına neden olabilir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

  İdrar yolu enfeksiyonları pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Özellikle idrar kanalından ilerleyerek, mesane ve üretraya ulaşan bakteriler enfeksiyonun başlıca nedenidir. Genellikle kişinin kendi dışkısından kaynaklanan ”escherichia coli” bakterisi neden olur. Bununla birlikte gonokok ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar da neden olabilir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır?

  İdrar yolu enfeksiyonunun karakteristik özelliği sık idrara çıkma ve yangılı idrara neden olmasıdır. Bununla birlikte hafif alt idrar yolu enfeksiyonlarında herhangi bir belirti görülmeyebilir:

  • İdrar yaparken hissedilen ağrı ve yangı
  • Sık idrara çıkma ihtiyacı
  • İdrarı tam boşaltamama hissi
  • İdrar kaçırma
  • İdrarda kan görülmesi
  • Kasık bölgesinde ağrı mesane ve üretradaki enfeksiyonların en yaygın belirtisidir.

  Böbrek tutulumuna neden olan enfeksiyonlar ise;

  • Böbreklerin bulunduğu bölgede hassasiyet
  • Ateş ve kusma
  • Hâlsizlik şikâyetlerine neden olabilir. Bu şikâyetlerle birlikte alt enfeksiyonlarda görülen semptomlar da devam edebilir. Bu nedenle tedavi için en kısa zamanda bir uzmana başvurmanız tavsiye edilir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonları Nasıl Anlaşılır?

  İdrar yolu enfeksiyonlarını teşhis etmek için genellikle idrar tetkiki yeterlidir. Enfeksiyon durumunda idrarda köpürme ya da renginde değişme olabilir. Tetkik sonucunda idrardaki enfeksiyon oranı ve enfeksiyonun kaynakları kolayca anlaşılabilir ve tedavi bu doğrultuda, en doğru şekilde yapılabilir. Tekrar eden enfeksiyonlarda ise kan tahlili ve görüntüleme yöntemleri ile daha detaylı inceleme yapılması gerekebilir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Tedavide genellikle medikal ilaçlar ve antibiyotikler kullanılır. Ancak bu noktada hastalığın bulunduğu bölgeye ve derecesine göre uygun antibiyotiklerin reçete edilmesi önemlidir. Özellikle böbreklerde tutulum olduğunda daha güçlü ilaçların kullanılması gerekebilir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Engellenebilir Mi?

  Hafif idrar yolu enfeksiyonları kendiliğinden geçebilir. Antibiyotikler kullanıldıktan kısa süre sonra ise semptomlar hafiflemeye başlar. Ancak rahatsızlığı hafife almamak ve zamanında tedavisini yapmak oldukça önemlidir. Bunun dışında:

  • Düzenli olarak, bol miktarda su tüketmek
  • İdrar tutmamak
  • Cinsel ilişkiden sonra genital bölgeyi doğru şekilde (önden arkaya doğru) temizlemek
  • Cinsel ilişkiden sonra idrar yapmak ve mesaneyi boşaltmak
  • Ped kullanırken sık aralıklarla değiştirmeye özen göstermek
  • Pamuklu ve aşırı sıkmayan yapıdaki iç çamaşırlarını tercih etmek önlem almanıza ve riski azaltmanıza yardımcı olabilir.
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi