Glutatyon Destek Tedavisi Ankara Çayyolu

  Glutatyon vücüdümuzun en önemli antioksidanlarındandır. Glutatyonun önemini anlamak için biraz antiokasidan nedir, neden önemlidir konusuna değinmek istiyorum. Besinlerin sindirilmesinin bir sonucu olarak hücreler tarafından serbest radikaller oluşturulur.  Serbest radikaller; hücrede DNA hasarına yol açarak birçok hastalığın gelişimine zemin hazırlayabilir. Vücudumuzda sürekli olarak serbest radikaller oluşur, toksinler, kimyasallar, stres, hava kirliliği, sigara dumanı, alkol ve güneş ışığı gibi çeşitli çevresel faktörler de serbest radikal oluşumunu arttırabilir. Serbest radikallerin sürekli yükselmesi tehlikelidir. Bu durum; kalp hastalığı, kanser, artrit, felç, solunum yolu hastalıkları, bağışıklık yetmezliği, amfizem, Parkinson hastalığı ve diğer inflamatuar veya iskemik hastalıklara neden olur.

  İşte antioksidanlar bu serbest oksijen radikallerini temizleyerek hücre hasarını önleyebilen veya yavaşlatabilen maddelerdir. Antioksidan olarak çalışan binlerce madde vardır, her birinin ayrı görevi olup ve birbirleriyle etkileşime girerek bir dizi antioksidan olayı başlatabilirler.

  Ama serbest radikal ve antioksidanların belli bir dengede olması gerekir. Bakteri ve virüslerle savaşta inflamasyon hücrelerimiz serbest radikalleri kullanarak savaşır. Terazi her iki yanıda dengede kalmalıdır. İşte bu yüzden antioksidan kapasite değerlendirilmesi çok önemlidir.

  Glutatyon Antioksidan mıdır?

  Antioksidanlar hem vücut hücreleri tarafından üretilebilir, hem de gıdalardan elde edilebilirler. Vücudumuzun kendi antioksidan savunmaları vardır. Glutatyon vücüdumuzda karaciğer tarafından üretilen çok güçlü antioksidandır. Glutatyon hücre içinde doğal olarak bulunup yaşla ve bazı kronik hastalıklarda düzeyi giderek azalır. Ağızdan alındığında midede parçalanarak etkisini kaybettiğinden kendi glutatyonunuzu üretmeye yönelik beslenme önemlidir.

  Kükürt açısından zengin gıdalar olan sarımsak, soğan, brokoli, lahana, karalahana, karnabahar gibi besinleri mutlaka öğünlerinize ekleyin.  Whey proteini içeren peynir suyu sistein kaynağıdır ve glutatyon sentezi için önemlidir. Egzersiz glutatyon düzeyinizi artırır ve böylece bağışıklık sistemini güçlendirir. Alfa lipoik asit ve N-asetil sistein glutatyon seviyesinin artmasında önemli rol oynar.

  Glutatyon Uygulama Ankara Ümitköy

  Glutatyon, doku yapımı ve onarımı, vücutta ihtiyaç duyulan proteinelerin yapımı ve birçok kimyasal olayda önemli rol oynar. Bağışıklık sisteminini güçlendirir, vücudu serbest radikallerden korur, kas ve eklem ağrılarının azalmasını, kas performansının artmasını sağlar, cildi yeniler cilde parlaklık kazandırır, karaciğer yağlanması ve insülin direnci tedavisini kolaylaştırır, anti-aging özelliği vardır.

  Glutatyon düzeyinin düşük olması, obsesif kompülsif bozukluk, uyuşturucu bağımlılığı, şizofreni ve Alzheimer hastalığı gibi pek çok zihinsel sağlık ve nörolojik durumla ilişkili bulunmuştur. Ayrıca pandemi döneminde ciddi Covid-19 hastalarında yapılan çalışmalarda glutatyon seviyesinin çok düşük olduğu, glutatyon seviyesini yükselten  tedavilerden fayda görebileceği yönde çalışmalar mevcuttur.

  Beslenmenizin yeterli olmadığı kronik hastalık durumlarında, antioksidan kapasitenizin düşüklüğü tespit edildiğinde  doktorunuzun önerisiyle damardan uygulamalar tercih edilebilmektedir.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi